چگونه بفهمیم ایدز داریم

ایدز یا همان hiv یک بیماری خونی خطرناک است که باعث نقص در سیستم ایمنی بدن انسان میشود. بیماری ایدز به سیستم بدن حمله کرده و نوعی گلبول سفید را از بین می برد که کار این گلبول سفید از بین بردن عفونت و بیماری است. آزمایش تنها راه شناخت ایدز است اما برخی علائم اولیه و پیشرفته وجود دارد که میتوان مشکوک به ایدز را فهمید. در این مقاله میخواهیم راه های معروف تشخیص ایدز را یاد بگیریم، با ما همراه باشید:

بخش ۱ از ۲ : علائم اولیه تشخیص ایدز بخش ۱ از ۲ : علائم اولیه تشخیص ایدز

۱آیا ما خستگی بیش از اندازه دارید بدون اینکه فعالیت زیادی داشته باشید؟ خستگی نشانه بسیاری از بیماری هاست. اما کسانی که HIV دارند این خستگی نیز به همراهشان هست. اگر شما فقط همین علامت را دارید و از دیگر علامت ها خبری نیست نگران نباشید.

  • آیا شما در تمام طول روز احساس خستگی می کنید؟ حتی بعد از یک خواب خوب و آرام چنین حسی دارید ؟ ایا همیشه دوست دارید چرت بزنید ؟ آیا بی حالی و عدم انرژی همواره همراهتان هست ؟
  • اگر علائم ذکر شده در بالا را برای چندین هفته یا ماه دارید یک تست hiv بدهید.

چگونه بفهمیم ایدز داریم

۲مراقب تعریق بیش از خود در شب باشید. در مراحل اولیه ایدز معمولا این علائم رخ می دهد. باز هم در بسیاری از افراد این علائم وجود ندارد. اما کسانی که اچ آی وی مثبت می شوند دو الی چهار هفته این علامت های مذکور به سراغشان می آید. توجه داشته باشید شاید تب برای سرماخوردگی فعلی شما باشد، لرزه و درد عضلانی، گلو و سردرد علاوه بر سرماخوردگی علائم ایدز نیز می توانند باشند.

  • توجه داشته باشید شاید تب برای سرماخوردگی فصلی باشد.

چگونه بفهمیم ایدز داریم

۳درد عضلانی، گلو درد و سردرد علاوه بر علائم سرماخوردگی، علائم ایدز نیز می تواند باشد.

۴تورم غدد در زیر بغل، کشاله ران و زیر بغل را بررسی کنید. غدد لنفاوی در واکنش به عفونت های بدن متورم می شود. این علائم برای هر کسی اتفاق نمی افتد. به عنوان تست اولیه hiv بین کسانی که ایدز گرفته اند مرسوم است.

روش های تشخیص ایدز

۵به داشتن اسهال و استفراغ توجه داشته باشید. معمولا بسیاری از بیماری ها باعث اسهال و استفراغ می شوند ولی نه برای طولانی مدت. در صورت مشاهده حتما به پزشک مراجعه کنید.

راهاهی تشخیص ایدز

۶به زخم های روی دهان و دستاگه تناسلی توجه داشته باشید. اگر می بینیدروی دهانتان زخم شده است و علائم گفته شده مراحل قبل را دارید ممکن است دچار به بیماری ایدز شده باشید.

بخش ۲ از ۲ : علائم پیشرفته تشخیص ایدز بخش ۲ از ۲ : علائم پیشرفته تشخیص ایدز

۱سرفه خشک : این از علائم بعدی ایدز است. در بعضی مواقع ویروس سالها در بدن می ماند و شما برای مدت طولانی سرفه خشک می کنید. حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

۲نمایان شدن لکه های نامتعارف و نامنظم ( قرمز، قهوه ای، صورتی یا بنفش ) روی پوست. یکی از علائم پیشرفته خارش و ایجاد لک روی صورت و بدن شخص مبتلا به ایدز رخ می دهد. همچنین قسمت داخلی دهان و بینی این علائم نمایان می شود.

تشخیص ایدز

۳اگر شخص مبتلا به ایدز دچار سینه پهلو شود باید مراقب باشد.سینه پهلو در افرادی رخ می دهد که سیستم بدنی آنها به خوبی کار نمی کند.

۴عفونت در دهان و روی زبان : کسانی که به بیماری ایدز دچار می شوند معمولا دارای عفونت زبان هستند که به آن برفک می گویند. برفک به صورت لکه های سفید داخل دهان یا روی زبان پدیدار می شود.

۵وجود قارچ روی ناخن : شخص مبتلا به ایدز دارای ناخن های زرد و قهوه ای رنگ است و ناخن ها ترک خورده ( ترشیده شده ) شکل می باشد.

علائم ایدز

۶کاهش وزن زیاد بدون هیچ دلیل خاصی : یکی دیگر از علائم ایدز کاهش وزن ناگهانی بدون هیچ دلیلی می باشد.

ایدز

برخی سوالات که کاربران در مورد ایدز پرسیده اند :

سوال اول : اگر بر روی ناخن هایم رگه هایی داشته باشد نشانه ایدز است؟
رگه هایی که روی ناخن شما وجود دارد شاید به دلایل دیگر است که بهتر است برای تشخیص بهتر به پزشک مراجعه کنید.
سوال دوم : آیا زن و شوهر هر دو ایدز داشته باشند امکان بارداری وجود دارد؟
ایدز احتمال بچه دار شدن را پایین نمی آورد ولی احتمال اینکه جنین نیز ایدز داشته باشد بسیار بالا هست.

کاربران عزیز وان هو در صورتی که راجب این مقاله سوالی دارید و سوالاتی در ذهن شما ایجاد کرده است می توانید از بخش نظرات سوالات خود را بپرسید تا متخصصان وان هو در کمترین زمان ممکن پاسخ شما عزیزان را بدهند و این نکته را بگوییم حتما برای بیماری خود به پزشک مراجعه کنید و فقط به مطالب موجود در این سایت یا سایت های دیگر اکتفا نکنید. وان هو

 

نوشته چگونه بفهمیم ایدز داریم اولین بار در وان هو. پدیدار شد.


https://www.onehow.ir/recognize-hiv-symptoms/